piątek, 1 sierpnia 2014

Dziesięć zasad, które pozwolą Ci naładować akumulatory

- Nie mam energii. 
Ile razy te słowa padały z Twoich ust? 

Daję sobie odciąć rękę, że kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset. I od razu mówię, że i z moich ust te słowa często padają. Ale staram się i robię wszystko, żeby padały, jak najrzadziej. 

Jest kilka sposobów na posiadanie zwiększonych pokładów energii. Sprzedam je Wam z przyjemnością. 

Pierwsza zasada: Myśl pozytywnie
Szukaj pozytywów. Skupianie się na negatywnych aspektach szybko doprowadzi nas do stanu załamania. A zatem, zepsuł Ci się samochód? Trudno, pójdziesz do pracy pieszo - schudniesz.  

Druga zasada: Żyj aktywnie
Nic tak nas nie napędza, jak sport i aktywność fizyczna. Nie muszą to być od razu biegi przełajowe, wystarczy spacer lub przejażdżka rowerem. Staraj się być w ciągłym ruchu. To sprawi, że więc zrobisz i zdziałasz w ciągu dnia. 

Trzecia zasada: Naucz się atrakcyjnie spędzać czas wolny
Strasznie trudna sprawa. Polacy kompletnie nie potrafią się relaksować. Leżenie przed telewizorem jest naprawdę najgorszym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Przypomnij sobie dzieciństwo. Kiedy jesteśmy dziećmi lubimy wolne chwile wykorzystywać na zabawę. Dlaczego nie korzystać z tego teraz? 

Czwarta zasada: Poznawaj ludzi
To nie muszą być od razu głębokie relacje. Ale skoro od dziesięciu lat robisz zakupy w tym samym sklepie, a bułki podaje Ci ta sama sprzedawczyni, to dlaczego do niej nie zagadać? A może nawet przejść na "ty"? Przebywanie z ludźmi, rozmowa z nimi to zastrzyk energii w najczystszej postaci. 

Piąta zasada: Unikaj ludzi toksycznych
Przez kilka dobrych lat spotykałam się od czasu do czasu z moją koleżanką, za którą nie do końca przepadałam. Znałyśmy się już kilka lat, więc było mi głupio powiedzieć jej, że mam jej dosyć. Dlatego utrzymywałam tę chorą znajomość. Mimo że ona potrafiła mnie naprawdę mocno dołować. Dziś wiem, że to była toksyczna znajomość. Nie spotykamy się już. Lepiej śpię. 

Szósta zasada: Wysypiaj się
Jedni potrzebują sześciu godzin snu, inni ośmiu. Sprawdź, ile godzin zdrowego snu ty potrzebujesz i zacznij się wysypiać. Człowiek wypoczęty jest bardziej efektywny w pracy, ma więcej energii, szybciej i porządniej wykonuje polecenia. Czasami warto odpuścić sobie siedzenie do nocy i zwyczajnie się wyspać. I niech miejsce snu będzie miejscem komfortowym - niech pościel będzie czysta i pachnąca, pokój wywietrzony, poduszka równo ułożona, a piżama wykonana z przyjemnego dla ciała materiału. Połowę życia przesypiamy, przesypiajmy w dobrych warunkach. 

Siódma zasada: Jedz śniadanie
I w ogóle zdrowo się odżywiaj. Ale śniadanie to podstawa. Dobre, zdrowe, wartościowe śniadanie może zdziałać cuda. Co więcej, zdrowe jedzenie będzie nam dodawało energii. Ciężkostrawne potrawy i inne chore zapychacze tylko nas osłabiają. 

Ósma zasada: Miej mniej nerwów
To co naprawdę mocno osłabia naszą energię to stres. Czym szybciej nauczymy się go eliminować z naszego życia, tym dla nas lepiej. Sposobów na stres jest wiele - mniej myśleć, wybiegać stres, znaleźć sobie hobby. 

Dziewiąta zasada: Nawadniaj się
Absolutnie w grę nie wchodzi ani kawa, ani herbata. Pić należy wodę, dorosły człowiek powinien wypić około 2 litrów dziennie. Jeśli dotąd tego nie robiłeś, zacznij. Kawa? Owszem, ale najlepiej jedna dziennie. To złudzenie, kawa wcale nie dodaje nam energii. Ale za to dobrze nawodniony organizm to dobrze pracujący i zdrowy organizm. 

Dziesiąta zasada: Poszukaj sobie "napędzaczy"
Co Cię w życiu napędza? Pomyśl o tym. A właściwie myśl o tym w każdej chwili, kiedy poczujesz, że Twoja energia przygasa. "Napędzaczami" może być sport, oglądanie ulubionych filmów, tworzenie postów na bloga lub szycie ciuchów. Cokolwiek to jest, pielęgnuj to, a znakomicie na tym wyjdziesz.  A może Twoim "napędzaczem" jest jakaś osoba?

8 komentarzy:

 1. Mądre i zdrowe zasady, większość z nich stosuję na co dzień, ale dobrze jest czasem przeczytać je i przypomnieć sobie od nowa. Od jutra piję więcej wody! Tylko muszę dokupić znowu zgrzewkę, szczególnie przy takiej pogodzie, jak te upały ostatnio to niesamowicie ważne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ciągle problem, żeby choć oszacować, ile przy takiej pogodzie powinnam pić :) A kiedy już mam dość wody, to piję hektolitry zielonej herbaty! :) Pycha!

   Usuń
 2. Zgadzam się z wszystkimi punktami.
  Najbardziej paradoksalne jest to, że im więcej robimy, tym mamy więcej energii!!
  Mam znajomego, który pracuje na 2 etaty, studiuje zaocznie i zawsze ma czas na spotkanie ze znajomymi.
  Mam z kolei znajomą, która nie pracuje (bo ma bogatego faceta), nie studiuje, siedzi całymi dniami w domu, a zrobienie zakupów i obiadu to dla niej ogromny wysiłek..
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już się zaczęłam zastanawiać, czy czasem nie mamy tych samych znajomych :) Tylko, że ja mam kolegę, który nie pracuje (ma bogatą żonę) i on nawet nie kwapi się podejść do kuchni. Czeka na obsługę żony, kiedy ta wróci z pracy. Dramat.
   Pozdrawiam serdecznie, Maks! :)

   Usuń
 3. Też pozbyłam się toksycznej znajomej. Zycie stało się piękniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy (nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że dziś już w internecie nikt nie jest anonimowy - wystarczy kilka kliknięć myszą), pozbyłam się toksycznej znajomej, ale trudno byłoby mi stwierdzić - z uśmiechem - że życie stało się piękniejsze. Raczej stało się spokojniejsze, zwłaszcza, że owa znajoma chciała ze mną zaciągać kredyt na wspólną firmę i robić szemrane interesy, w których ja naprawdę nigdy bym się nie odnalazła. Na długi czas życie stało się jednak smutniejsze, bo moje otoczenie umniejszyło się o osobę, która w jakiś sposób wypełniała mój codzienny krajobraz. Zresztą podobnie było ze znajomościami, które bardziej lub mniej naturalnie wygasły, spowodowane jakąś głupią kłótnią, czy niezrozumieniem - straty zawsze bolą, Anonimowy. Ale cieszę się, że Twoje życie stało się piękniejsze. :)

   Usuń