czwartek, 29 maja 2014

Kobiety, pamiętajcie o swoich pasjach i uczcie się od facetów o nie dbać

Nie znam faceta, który nie posiada pasji, nie umie o niej opowiadać godzinami, a jego oczy nie błyszczą, kiedy uda mu się doprowadzić jakiś kolejny cel związany z pasją do końca.

Faceci potrafią posiadać pasję. Potrafią posiadać czas na pasję. I wcale nie mają poczucia, że kiedy poświęcają się pasji, to marnują ten czas.

Wręcz przeciwnie. Faceci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pasja pozwala im odreagować ciężki dzień w pracy, zachować zdrowie psychiczne i oderwać się od zastałej, czasem nieco szarawej rzeczywistości. Pasja dla faceta to nie tylko hobby. To część - i to dość spora - jego życia.

To co cenię w facetach szczególnie, to ich szacunek do pasji. Faceci, z którymi się spotykałam potrafili mieć łzy w oczach kiedy nabijałam się z ich pasji (trudno się nie śmiać, jeśli facet zbiera butelki po tabasco). Oni to traktują bardzo serio. Na 100 pro!

Co więcej, faceci zazwyczaj mają kilka pasji. Albo one się łączą i wiążą ze sobą, albo są zupełnie abstrakcyjne względem siebie. Jeden z moich przyjaciół interesuje się ogrodnictwem, ale w wolnych chwilach tresuje również swojego psa jamnika, jeździ wyczynowo na beemiksie, gra na gitarze w zespole i naprawia stare magnetofony. Mało? Dla niego mało, w przyszłości chce nauczyć się judo.

Sytuacja kobiet nie jest tak tragiczna, jak mogłoby to wynikać ze wstępu tego tekstu. Kobiety również mają pasje, ale niestety kompletnie ich nie doceniają. Bo owszem lubią francuskie kino, ale czy to pasja? Czy pasją może być zbieranie zabawnych t-shirtów ze szmateksów? Albo czy pasja to nauka języka szwedzkiego? Tak, to wszystko pasja. Kobiety jednak często w ogóle tak tego nie definiują.

Nie mają takiej potrzeby, ale też nie potrafią. Wstydzą się. Nie potrafią też poświęcać czasu na swoje pasje, bo zawsze jest coś ważniejszego do zrobienia. Czują się winne, kiedy zamiast zmywać lub odrabiać z dzieckiem lekcje idą na lekcje salsy. 

Zupełnie niesłusznie. Do pielegnowania pasji każdy z nas ma prawo.

Jeśli chcemy zachować długie zdrowie psychiczne, dalej się rozwijać, mieć odskocznię i coś co motywuję nas do działania, posiadanie pasji powinno być naszym obowiązkiem. Tak, jak mycie zębów.

Zadanie domowe na dzisiaj:
1. Pomyśl, o tym co lubisz robić.
2. Doceń swoją pasję!

8 komentarzy:

 1. ja mam pasję i oddaje sie jej w pełni. Ale juz dzieci wyfruneły z gniazda, wiec moge tak. Wczesniej swojej pasji nie odkryłam, bo najzwyczajniej brakowało czasu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za to teraz naprawdę szalejesz w kwestii pasji, co także inspiruje innych. I o to chodzi! :)

   Usuń
 2. ooo niestety jest w tym coś - mamy obłędną skłonność do zapominania o sobie - nie wszystkie i nie zawsze, ale nie moge oprzeć sie wrażeniu, ze czas na "swoje" mamy dopiero wtedy, kiedy już wszystko inne zorganizujemy, załatwimy i uprzątniemy. A że zawsze jest coś do zrobienia, to na tym właśnie się kończy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, padły słowa-klucz: "zawsze jest coś do zrobienia" :)

   Usuń
 3. "Kiedy pas­ja zmienia się w ob­sesje, ciem­ne i kręte za­kamar­ki wyob­raźni tworzą wyima­gino­wany świat, który zat­ra­ca i niszczy człowieka" - autor anonimowy
  serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też tak bywa, ale chyba nie za często? :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Jedyną pasją wielu facetów jest picie piwa i oglądanie porno;)
  A tak poważnie, to zgadzam się z tym, co napisałaś. Faceci poświęcają się pasjom, a kobiety zajmują się domem i dziećmi. Z czego to wynika? Z tego, że kobiety na to pozwalają. Ja nie wyobrażam sobie, bym realizował swoje pasje, a nie robił nic w domu.
  Można wszystko pogodzić, tylko trzeba ustalić podział obowiązków. Wtedy każdy może realizować pasje.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ten podział obowiązków dla wielu jest jeszcze przeszkodą nie do przeskoczenia :) ale przecież jest coraz lepiej!
   Pozdrawiam! :)

   Usuń