piątek, 2 maja 2014

Wyobraźnia drogą do sukcesu, rozwoju i walki ze stresem

Umiesz sobie jeszcze wyobrażać?

Masz w ogóle wyobraźnię?

Marzysz o czymś przed snem? 

Potrafisz wyłączyć myślenie o tym, co Cię otacza i skupić się na tym co mogłoby Cię otaczać? 

Jeśli choć raz padła twierdząca odpowiedź, to znaczy, że nie jest jeszcze z tobą tak źle. 

Wiele badań udowodniło, że osoby, które posiadają wyobraźnię lepiej radzą sobie na rynku pracy, częściej osiągają sukcesy, a przede wszystkim lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach. A wszystko dlatego, że potrafią improwizować i kiedy stanie się coś niespodziewanego, nie załamują się. Potrafią szybko znaleźć rozwiązanie, stworzyć alternatywne rozwiązanie. 

Dlaczego? Bo ich mózg nie mówi "nie umiem/nie potrafię/ boję się". Ich mózg mówi "dam radę, poradzę sobie z tym". 

Osoba z wyobraźnią potrafi stworzyć wizję świetnego biznesplanu. I nawet jeśli inni będą się z tego śmiać i mówić, że się nie uda, osoba z wyobraźnią sobie poradzi. 

Osoba z wyobraźnią będzie na rynku pracy osobą najbardziej pożądaną - bo jest twórcza i kreatywna. Nie będzie wykonywać polecenia. To ona jest w końcu wizjonerem, który będzie narzucał pomysły, trendy i rozwiązania. 

Dodatkowo osoba z wyobraźnią lepiej przyswaja sobie wiedzę, z łatwością uczy się języków obcych, łatwiej dogaduje się też z innymi ludźmi. 

Dla tych, których wyobraźnia od dawna nie była trenowana i wykorzystywana mam dobrą wiadomość - wyobraźnię można ćwiczyć. Dokładnie tak samo, jak mięśnie, czy naukę języka. 

Jak ćwiczyć wyobraźnię? Nie ma nic prostszego! Pozwólmy naszym myślom wędrować tam gdzie chcą. Nie ograniczajmy ich, nie twórzmy ram. O to kilka prostych ćwiczeń:


Ćwiczenie 1. 
Połóż się zamknij oczy i wyobraź sobie, że... jesteś brukselką, która leży na targowym straganie. Pomyśl o tym, co się z tobą stanie za moment, kto cię kupi, kto cię zje, kto będzie grymasił przy jedzeniu brukselki...

Ćwiczenie 2. 
Usiądź przy białej kartce. Zamknij oczy i zacznij rysować, bazgrać, pisać co popadnie. Otwórz oczy. Powiedz, co znajduje się na twojej kartce. Czym są te kształty? Wywróż sobie przyszłość z tych bazgrołów. 

Ćwiczenie 3. 
Spójrz na ten obrazek. Co jest za tą bramą? Kim ty staniesz się po przekroczeniu tej bramy? 
 

Ćwiczenie 4.
Porcelana, książka w twardej oprawie, latarnia, cylinder, dinozaur - co łączy te słowa? Stwórz historię, w której każde to słowo będzie użyte!

Ćwiczenie 5. 
Usiądź, zamknij oczy i staraj się nie myśleć o niczym. Trudne, prawda? 

Ćwiczenie 6. 
Stoisz w kolejce w markecie, siedzisz na konferencji lub spędzasz długie minuty na dworcu. Otacza cię wielu ludzi. Wyobraź sobie, że nad ich głowami znajdują się komiksowe chmurki, w których znajdują się wypowiedziane przez nich słowa. Wymyśl, o czym myślą, co mówią. 2 komentarze: